Kategorier
Babbel

Svävande författarhuvud

fultomslag.jpg Bokhora frågar efter fula omslag och då tänker väl de flesta på framsidan, men jag tänker visa en baksida istället. Det här är baksidan till Sven Christer Swahns 7 x framtiden från 1974, som handlar om science fiction. Skåda huvudet som svävar i ingenting!Jag undrar lite hur personen som gjorde omslaget tänkte när han eller hon kom fram till att det var en bra idé att klippa bort kropp och hals på det där brutala viset.

5 svar på ”Svävande författarhuvud”

Alla baksidorna på böckerna i den serien hade författarnas huvuden svävande på det sättet (utom på bröderna Strugatskijs där det svävar två huvuden).Böckerna går också väldigt lätt sönder. Annars en bra serie. Och många av omslagen, framsidorna, var rätt snygga.

Det är samma sak på Jenna Jamesons självbiografi, ”Att älska som en porrstjärna”, bara ett huvud och inte ens en hals. Får en ju att associera helt konstigt, men det är kanske tanken där? Sjukt fult i vilket fall som helst!

Lämna ett svar